Az élő értékszám statisztikai számítás eredménye, mely számítás célja a játékosok játékerejének mérése. A módszert Élő Árpád fejlesztette ki. Mára szinte mindenhol használják, bár van néhány módosítása is, mint a Glicko módszer.
A számítás kidolgozásakor néhány előzetes adat került rögzítésre, melyek szót érdemelnek. A 2000-es értékszám az Ameriakai Nemzeti Bajnokságon 50%-os teljesítmény elérésére volt "méretezve".
Ökölszabály, hogy egy játékos általában 99%-át megnyeri azoknak a játékoknak, ahol egy 400 ponttal gyengébb játékossal játszik.
200 pontos értékszám kategóriák osztályokat alkotnak, az osztályalapú versenyek ezen osztályok alapján futnak, így hasonló erősségű játékosok játszhatnak egymással.
tibi megjegyzése (2007.12.11):
Igen, ez egy visszaelemzéses feladvány - van ilyen sok, akár több lépéses is - nem lehetett sötétnek más lépése az elõzõ, mint e7-e5.
Gálos András megjegyzése (2004.12.14):
Éppen ez az egyik szépsége ennek a feladványnak, hogy sötét utolsó lépése csak e7-e5 lehetett!
Nézd csak meg!
Pl. Hb6-a8, vagy Hc7-a8 nem lehetett, hiszen ha a sötét huszár nem állhatott sem b6-on, sem c7-en, mert akkor világos sakkban maradt volna, és sötét akár a világos királyt is leüthette volna, ami hát, nem lehetséges.
Qkac megjegyzése (2004.12.14):
Elgondolkodtam a "legkedvesebb feladvány" címszóval névjelezett feladványon,a válasz 1.fxe6++ de nem lehet tudni,hogy a sötét gyalog mikor és hogyan lépett e5-re.Egy ilyen feladványhoz meg kéne adni sötét elôzô lépését is szerintem.
Küldj megjegyzést!
Adj hangot az oldalról alkotott véleményednek, mondd el a többi látogatónak is.
Eszközök
A könnyebb nyomtathatóság érdekében van nyomtatóbarát változata is ennek az oldalnak: