A csapat feladata a német nyelvi támogatás biztosítása a klubban.
Az alábbi táblázat mutatja, hogy milyen feladatot kik látnak el. A munkát kizárólag önkéntesek végzik, akik saját munkájukat és szabadidejüket áldozzák arra, hogy a németül beszélõk is játszhassanak itt.
Mivel az összes feladatot több kisebb részre bontottuk, minden segítõnek viszonylag kevés munka jut, melyek hétköznapi munkája, családja mellett is el tud végezni.
Feladat
Összetétel
Elégséges?
Felvétel?
Alapszöveg szerkesztõk
A sakkszerver üzeneteit tartják karban, ellenõrzik, javítják a szövegeket, a fejlesztések miatti újdonságok is beépítik. Az õ munkájuk alapján "beszél" és "ért" a sakkszerver németül. E feladathoz nem szükséges közvetlen kapcsolattartás a játékosokkal, ez "háttérmunka".
Benyovszki, Pál (paya0411)
Fuhrmann, Jens (JoeLag)
Igen
Van
A játékosok segítõi
Néha egy-egy játékosnak olyan gondja akad, melyet nem tud megoldani, ilyenkor kell legyen valaki, aki segíteni tud neki. Általában apróságok ezek, minden hétköznapi dolog megtalálható a dokumentációban.
Barna, Tamás (Maci)
Nem
Van
Hírlevél kiküldõk
Ahogy a sakkszerver fejlõdik, az újdonságokról a hírlevelek tájékoztatják a játékosokat. A hírlevelet Gálos András magyar és angol nyelven megírja, ezt fordítják õk le németre és küldik el a német nyelvû hírlevél listára, azaz a Rundschreiben-re. Oda csak õk írhatnak, a német nyelvû játékosok pedig feliratkoznak rá, hogy az újdonságokról mindig idõben értesüljenek.
Benyovszki, Pál (paya0411)
Igen
Van
Webszájt karbantartók
A jelen oldalak német nyelvû változatát készítik, tartják karban. Néha-néha változik ez-az, az újdonságokat is fel kell tenni, alapjában véve viszonylag kevesebb feladatot jelent ez a munka. Õk hozzáférést kapnak a webszájt tartalomszerkesztõ felületéhez, ahol közvetlenül módosíthatják az oldalak szövegét. Minimális html ismeret szükséges lehet, de ha nincs, akkor meg lehet tanulni, nem nagy ördöngõsség.
Benyovszki, Pál (paya0411)
Fuhrmann, Jens (JoeLag)
Igen
Van
Fórum moderátorok
A német nyelvû fórumokat tartják szemmel, valamint kapcsolatot tartanak a fórumozó játékosokkal, válaszolnak az ott elhangzó esetleges kérdésekre, észrevételekre. Ez talán több online jelenlétet igényel, akkor mindenképpen, ha nagyobb forgalmúak a fórumok. Õk moderátori jogokkal rendelkeznek a fórumokon, szerkeszthetnek, és el is távolíthatnak hozzászólásokat. Némi fórumos elõélet azért szükséges lehet ehhez.
-
Nem
Van
A nyelvi támogatás akkor mondható biztonságosnak, ha mindegyik feladatra legalább két önkéntes jelentkezõ akad. Õk egymást is segítik, illetve ha valami gond adódna valamelyikükkel, akkor a másikuk is el tudja végezni az adott feladatot.
Új nyelv támogatását is akkor érdemes elkezdeni, ha az adott nyelvi csapat biztosan összeállt.
Ha úgy érzed, hogy felelõséggel el tudnál látni egy vagy több feladatot a fentiekbõl, akkor jelentkezz a csapatba!
A Német Nyelvi Csapat tagjainak rendelkezésére áll egy levelezési lista, ahol egymással mindent megbeszélhetnek, közös álláspontot alakíthatnak ki, technikai dolgokkal is foglalkozhatnak, azaz mindent csinálhatnak, ami a csapat munkájához szükséges.
Amikor fölvirradt a vészterhes nap hajnala, csatarendben állt egymással szemben a két hadsereg. Négy sorban álltak fel a küzdők: legelöl a királyok, fejedelmek és hercegek csillogó harci szekereiken, drágakővel, aranyveretes páncélban, ragyogó fegyverzetben; minden szekéren magas kopja csúcsán lengett a jelképpel ékes harci lobogó, hogy a hősök a csata dúló forgatagában is felismerhessék ellenfeleiket. A második rendet a lovasság alkotta. Gyors, könnyű paripákon álltak készen a lovasok, hogy a szekérharcosokat támogassák. A harmadik sorban a hegy nagyságú harci elefántok következtek, páncélveretes kasokkal a hátukon, tele íjászokkal és gerelyvetőkkel; ha a szekerek és a lovasság megzavarták az ellenség csatarendjét, sziklagörgeteg gyanánt kellett előtörniük a hatalmas állatoknak. Az elefántok mögött sorakozott a gyaloghad, pajzzsal, karddal felfegyverkezve, hogy a csata sorsát tömegével eldöntse. (Idézet Bhaktay Ervin: Mahabharata című elbeszéléséből)
A sakkfigurák felállítása nagyon hasonló a fentiekhez: Gyaloghad: a gyalogok Harci szekerek: a bástyák Lovasság: a huszárok Elefántok: a futók (az elefántfej sematikus ábrázolása a középkori kéziratokban könnyen egy bolond sipkájának vagy egy süvegnek volt vélhető: ennek a figurának a francia neve fou, ami bolondot jelent, németül pedig Laufer, vagyis futó)
A keleti sakkban vezér a király minisztere, perzsául fersan, arabul mudabbi, vagy wezír.
Több különböző időhatárolás használható a klubban. 10/30 - A leggyakoribb ez, alapesetben minden játék ezzel fut. A klubszintű versenyek mindig ezt használják. 10 lépést kell megtenni 30 naponta. Az órák 30 nappal indulnak, és minden 10. lépésnél újabb 30 nap adódik az órákhoz. Az órák maximuma 40 nap. 10/40 - Ez egy kicsit lassabb, 10 lépést 40 nap alatt kell lelépni, az órák 40 napról indulnak, és 40 nap a növekmény minden 10. lépésnél, a maximum itt 50 nap. 10/50 - Még lassabb, 10 lépés 50 nap alatt, majd 50 nap növekmény az órákon minden 10. lépésnél, arz órák is 50 nappal indulnak. A maximum 65 nap. 5+1 - Ez pedig egy gyors időhatárolás. Az órák 5 nappal indulnak, és minden lépésnél 1 nap adódik hozzájuk. A maximum itt is 30 nap.
A szerver gondoskodik az órák kezeléséről, ő számolja a gondolkodási időket, mindent rögzít a naplókban, mese nincs.
Ha az óra lejár, a játékos először bejelentetlen szabadságra kerül. Ha ez is véget ér, ő veszít, az ellenfele pedig eredményt igényelhet.
Küldj megjegyzést!
Adj hangot az oldalról alkotott véleményednek, mondd el a többi látogatónak is.
Eszközök
A könnyebb nyomtathatóság érdekében van nyomtatóbarát változata is ennek az oldalnak: