Board   E4EC
 
Wybrane informacje z historii klubu
  Historia E4EC


Pomysł stworzenia serwera zarządzającego grą w szachy przez email pojawił się w 2001 roku. Napisałem pierwszych kilka wierszy kodu, by sprawdzić czy możliwe jest ułatwienie takiej gry. Czy da się stworzyć klub, gdzie ludzie będą mogli łatwo i wygodnie grać przez email? Wiedziałem, że zarządzanie klubem szachów przez email wymaga ogromnej pracy ale do czegóż są komputery, jeśli nie do wykonywania ciężkiej i powtarzalnej pracy za ludzi?

Klub powstał w połowie 2001 roku, gdy kilku zapalonych graczy zdecydowało się wypróbować pierwsze funkcje serwera. Nie miał jeszcze nazwy a mnóstwa użytecznych funkcji nie obsługiwano. Ale przynajmniej dało się wykonywać ruchy. :-)

W początkach 2002 roku klub był gotowy do przyjęcia ogólnej publiczności internetowej, większość funkcji niezbędnych do rozpoczynania i rozgrywania partii działała.

Na koniec 2002 roku kluczowa praca była wykonana, działał system kojarzeń, obsługiwano PGN i FEN, funkcjonował zegar, gracze mogli korzystać z urlopu, serwer wysyłał przypomnienia, można było grać partie tematyczne, wybierać kolor przy propozycji gry, grać partie towarzyskie, wreszcie publikować i rozwiązywać zadania szachowe - by wspomnieć tylko najważniejsze sprawy.

20 listopada 2002 klub otrzymał ostateczną nazwę, E4EC, co jest skrótem od E4 Emailchess Club, rozpoczęto też wykorzystywanie domeny internetowej e4ec.org.

Aktualnie trwają prace nad nowymi rodzajami turniejów i nad grą zespołową.


Znaczące wydarzenia:

Sty 07, 2003 Dzienna ilość ruchów po raz pierwszy przekroczyła 100.
Sty 10, 2003 W klubie grało 50 graczy.
Maj 09, 2003 Węgierska Federacja Szachowa umieściła link do strony klubu na swojej stronie.
Lip 22, 2003 Dzienna ilość ruchów po raz pierwszy przekroczyła 250.
Wrz 19, 2003 W klubie grało 100 graczy, przy czym graczy nieaktywnych usunięto.
Lis 10, 2003 Ktoś z Węgierskiej Federacji Szachowej poprosił mnie o zorganizowanie I. Finału Mistrzostw Węgier w szachach przez E-mail w ramach klubu. Oczywiście, prośba została przyjęta.
Lut 02, 2004 Dzienna ilość ruchów po raz pierwszy przekroczyła 500.
Aug 27, 2004 Dzienna ilość ruchów po raz pierwszy przekroczyła 1,000.
May 01, 2005 Rozpoczęła się partia numer 10,000.



 
My favourite chess problem

Many years ago, searching for the Internet over chess problem, I bumped into a very interesting piece.
Find it on the bottom as a FEN row, clicking on it the board will also appear.

The task is: white mates in one!

Can't be too hard, I thought, but scrolling over the possibilities the solution just didn't come up.
I check everything once more, then again, and again, and once I found another way that was hidden for me before. The solution also hid there. It became my favourite chess problem then, but of course, it's true, there are many many beautiful problems out there.

n1b5/p2p2BB/P6p/1RQKpP2/
2N4P/P1k5/P1PN1PnP/4R3


This was the first problem I submitted to the server. Some players can solve it, some don't. Some believe there is no valid solution.
So, check this problem if you want. And enjoy.
 
Zapis FEN

FEN (Forsyth-Edwards Notation) jest notacją pozwalającą zapisać - w formie pojedynczego, tekstowego wiersza - dowolną pozycję na planszy wraz z pewnymi dodatkowymi informacjami. Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.

W naszym klubie zapis FEN może zostać wykorzystany przy rozpoczynaniu partii od zadanej pozycji a także do zapisywania zadań szachowych.
 
Twoja uwaga

Pozostaw swoją opinię o tej stronie dla innych odwiedzających.

Twoje imię:


 Wyślij uwagę 

 
Narzędzia

Wersja tej strony przeznaczona do wydruku:

 Do druku 

Poinformuj kogoś o tej stronie:

 Wyślij link 

Zmień rozmiar czcionki:



 Zmień 

 


    This is a dynamic page, took 11 milliseconds to generate it.