Az első gondolat valamikor 2001 elején formálódott. Az első néhány programsor is elkészült, hogy megnézzem, hogy lehet-e az emailsakkot egyszerűbbé tenni. Lehet-e alapítani egy sakk klubot, ahol a játékosok egyszerűen emailben játszanak? Sejtettem, hogy mekkora munka egy hagyományos emailsakk klubot üzemeltetni, de hát mire valók a számítógépek? Hogy átvegyék az emberektől a nehéz és ismétlődő feladatokat? Szerintem igen.
A klub 2001 közepén indult, akkor még csak néhány kíváncsi, megszállott játékos próbált eligazodni a szegényes lehetőségek között. Még nem volt neve a klubnak és rengeteg fontos dolog még egyszerűen nem működött.
2002 eleje volt, amikor úgy látszott, hogy megérett a nyilvánosságra, a legtöbb alapvető dolog már működött, melyek játékok kezdéséhez és folytatásához szükségesek voltak.
2002 sok fejlesztési munkával telt. Az év végére a párosítási rendszer, a PGN és FEN támogatás, az időhatárolások, a szabadság házirend, az emlékeztető rendszer és egy csomó más dolog készen volt. Játékok indítása beállított állásokból,
színválasztás a kihívások során, barátságos játékok, a sakkfeladványok kezelése, csak hogy a fontosabbakat említsem.
2002. november 20-án a klub megkapta végleges nevét: E4 Emailsakk Klub lett belőle. Az angol rövidítés alapján E4EC, és honlapja is átkerült a www.e4ec.org cím alá.
És persze maradt még feladat a következő évekre is. A legnagyobb kihívás a további versenyek, és bajnokságok szervezése, illetve a meglévő dolgok finomítása.
Az élő értékszámrendszer megalkotójáról, Élő Árpádról kapta a nevét. Ő 1903-ban született, majd 10 éves korában családjával az Egyesült Államokba emigrált. A Chicago Egyetemen tanult, majd később, a Marquette Egyetemen (Milwaukee) fizika professzori címet szerzett.
Sakkozni tízéves kora tájékán tanult meg, később sok sakkversenyen is részt vett. Kilencszer volt Wisconsin állam bajnoka 1935 és 1961 között.
Aktív tagja volt az USCF-nek (United States Chess Federation - az Egyesült Államok Sakkszövetsége) megalakulása, azaz 1939 óta.
Húsz évet töltött a értékszámrendszer fejlesztésével és ellenőrzésével, a rendszert 1970-ben vette át a FIDE (World Chess Federation - Nemzetközi Sakkszövetség).
1978-ban adta ki a "The Rating of Chessplayers, Past and Present" (a sakkjátéksokok értékelése a múltban és most) című könyvét, ez a munka tekintett az élő értékszámrendszer alapjának. A legtöbb egyesület, mely számítja a játékosai játékerejét, ezt a módszert, vagy valamelyik variánsát használja.
Előfordulhat, hogy valakit szándékosan zavar egy másik játékos. Ilyenkor kell őt a mellőzési listára tenni. Mellőzött játékos nem tud üzenetet küldeni neked, kihívni téged, stb. És persze fordítva sem.
Küldj megjegyzést!
Adj hangot az oldalról alkotott véleményednek, mondd el a többi látogatónak is.
Eszközök
A könnyebb nyomtathatóság érdekében van nyomtatóbarát változata is ennek az oldalnak: