Board   E4EC
 
Często zadawane pytania
  Często zadawane pytaniaCzy będę grać z ludźmi?
Tak, grają tutaj w szachy wyłącznie ludzie. Używanie komputera do generowania ruchów jest zabronione.
Czy będę umieć korzystać z tego systemu?
Na pewno! Wielu graczy korzysta z niego bez żadnych problemów. Podczas rejestracji otrzymasz podstawowe informacje niezbędne do gry w naszym klubie. Dostępna jest obszerna pomoc, objaśniająca wszystkie komendy i prezentująca przykłady. Można też poprosić o pomoc innych graczy - za pośrednictwem listy dyskusyjnej. Dodatkowo, w każdym emailu załączane są podpowiedzi przypominające o istotnych funkcjach.
Czy mój program pocztowy obsłuży poprawnie listy zawierające grafikę i HTML?
Prawdopodobnie tak. Jeśli korzystasz z odpowiednio nowej wersji programów takich jak Microsoft Outlook, Outlook Express, Netscape Messenger, nie powinno być żadnych problemów. Poczta dostępna przez WWW a także starsze programy pocztowe mogą wyświetlać listy HTML niepoprawnie, w takim wypadku zalecamy wyłączenie formatu HTML i używanie formatu tekstowego lub PGN.
Ile partii mogę rozgrywać równocześnie?
Nowi gracze mogą grać maksymalnie 16 partii. Po normalnym zakończeniu każdej partii, ilość ta rośnie o 2, aż do absolutnego maksimum 100 partii. Każda przegrana spowodowana przekroczeniem czasu zmniejsza maksymalną ilość partii o 3.
Czy mogę używać kilku adresów email (dom, praca itp)?
Tak. Rejestracja następuje z jednego adresu ale można następnie dodać inne. Ruchy przeciwników będą wówczas wysyłane pod wszystkie zarejestrowane adresy równocześnie, własne ruchy i komendy można wysyłać z każdego z nich.
Nie mam żadnego znajomego, z którym mógłbym zagrać. Jak mogę znaleźć przeciwnika?
Skorzystaj z funkcji kojarzenia graczy (Pair). Możesz poprosić o kojarzenie w dowolnym momencie, serwer wyszuka gracza, który także poprosił o kojarzenie, a ma zbliżony ranking. Po udanym skojarzeniu możesz poprosić o następne. Inny sposób znajdowania przeciwników to uczestnictwo w turniejach. Wreszcie, możesz skorzystać z forum.
Wysłałem list do serwera, ale on go nie zrozumiał.
Tak, serwer rozumie jedynie kilka specjalnych komend, takich jak Move, Challenge, Set, Help, Accept, Reject, itp. To jest komputer a nie człowiek.
Czy mogę proponować grę dowolnej osobie?
Tak, możesz proponować grę dowolnemu graczowi, chyba że rozgrywasz już (albo on rozgrywa) maksymalną dopuszczalną liczbę partii, albo jesteś przez niego ignorowany.
Czy mogę ustalić ilość otrzymywanych propozycji gry?
Tak, można ustalić ograniczenie na ilość otrzymywanych propozycji gry, można też automatycznie odrzucać wszystkie propozycje.
Czy moi przeciwnicy (albo inne osoby) będą znać mój adres email i wysyłać mi spam?
Nie. Gracze są identyfikowani przy pomocy pseudonimów wybranych w trakcie rejestracji. Jeśli samodzielnie nie podasz im swojego adresu email, nie będą go znali. E4EC nie udostępnia adresów email graczy nikomu.
A co z wirusami?
W przeciwieństwie do klubów, w których gracze wysyłają emaile do siebie nawzajem, tutaj emaile są wysyłane i otrzymywane wyłącznie z jednego adresu - adresu serwera. Serwer nie obawia się wirusów, a sam nigdy nie wyśle zawierusowanego emaila.
Czy to prawda, że nie da się zrobić niepoprawnego ruchu?
Tak. Serwer weryfikuje poprawność każdego ruchu i przyjmuje tylko posunięcia zgodne z zasadami gry w szachy. Dlatego nie da się pozostawić króla pod szachem, zrobić roszady przez atakowane pole itp.
Czy mogę zbić w przelocie? Czy mogę roszować? Czy mogę promować pionki?
Tak, możesz. Obsługiwane są wszystkie zasady szachowe, także takie jak remis przez trzykrotne powtórzenie pozycji, remis po 50 posunięciach bez bicia lub ruchu pionem czy remis ze względu na brak materiału umożliwiającego danie mata.
Jak mam rozmawiać z przeciwnikami, skoro nie znam ich adresów email?
Polecenie Message pozwala na wysłanie wiadomości do dowolnego gracza klubu. Nie musisz znać jego adresu email, wystarczy znać pseudonim. Można też wysyłać wiadomości wraz z ruchami, podobnie jak w tradycyjnej grze korespondencyjnej, gdzie gracze dopisywali uwagi na wysyłanych pocztówkach.
Innym sposobem jest forum, na którym gracze mogą rozmawiać ze sobą nawzajem.
Czy mogę zagrać z swoim znajomym?
Tak. Wystarczy, że obydwaj zarejestrujecie się, a następnie zaproponujesz znajomemu grę. Możecie otrzymywać propozycje gry także od innych osób, jeśli tego nie chcecie, ograniczcie ilość dopuszczalnych propozycji gry.
Czy mogę używać formatu PGN?
Tak, PGN jest obsługiwany. Możesz wysyłać swoje ruchy w tej postaci, możesz też w tej formie otrzymywać posunięcia przeciwników. Powinien być to pełny, standardowy tekst PGN, z właśnie wykonanym ruchem na końcu. W polu Event należy wpisać numer partii.
Czy mogę sobie pomagać programem szachowym?
Nie, używanie programów jest w tym klubie zabronione. Więcej na ten temat na stronie o korzystaniu z zewnętrznej pomocy.
Z kim mogę porozmawiać o tym systemie?
Jeśli już się zarejestrowałeś, skorzystaj z listy Discuss albo Forum by porozmawiać z innymi graczami. Jeśli masz pytanie przed rejestracją, skontaktuj się z Andrasem Galosem, zgodnie z adresem podanym na liście kontaktowej.
Błędnie zapisałem ruch ale serwer przyjął go jako jakiś inny ruch. Jak mogło do tego dojść?
Tak, niestety czasem się tak zdarza.
Możesz zmniejszyć prawdopodobieństwo takiego zdarzenia włączając tryb sformalizowany. W tym wypadku serwer przyjmuje ruchy jedynie w specjalnym, ściśle ustalonym formacie. Błędnie zapisany ruch będzie niepoprawny i zostanie odrzucony.
Serwer nic do mnie nie przysyła. Co robić?
Zapewne jest jakiś problem z przekazywaniem emaili, tu czy tam.
Przede wszystkim, poinformuj nas o problemie. Nie wysyłaj emaila, być może jego także nie otrzymamy. Skorzystaj z strony kontaktowej. Jeśli i wówczas nie otrzymasz odpowiedzi, spróbuj zadać pytanie na forum, tam właśnie umieścimy odpowiedź. 
King Shehran and Sessa ebn Daher

As the tail says there was a king in India, called Shehran, dominating on everything, but his tedium. He was bored in the morning, noon and at night, all every day, until he fell ill because of it.

Sessa ebn Daher, his court wise man, to heal the king, invented a new game, called it chess. The game was brilliant, the king has recovered from the illnes after the first game.

- What do you want as a reward? - asked Shehran.

- A few grains of wheat only: put one grain on the first square of the chessboard, then double it on the next squares - said Sessa ebn Daher.

- Humble request! - smiled the king, but finally couldn't perform it.

The number of the wheat grains was 18 trillion, 446 billiard, 744 billion, 73 milliard 709 million, 551 thousand 615, which is approximately 700 thousand million tonnes.
 
Link do E4EC

Bêdziemy wdziêczni, je¶li zamie¶cisz link do e4ec.org na swojej stronie WWW.
Mo¿na do tego wykorzystaæ poni¿szy obrazek.

LinkImage


http://www.e4ec.org
 
ADAM napisał następującą uwagę 2006-05-24:

jestem zalamany ! Szukam gdzie sie da i gdze tylko jest to mozliwe i niewiem jak to zrobic aby dowiedziec sie o swuj adres email.Pomuzcie mi ! dzwoncie pod nr 514735061


Twoja uwaga

Pozostaw swoją opinię o tej stronie dla innych odwiedzających.

Twoje imię:


 Wyślij uwagę 

 
Narzędzia

Wersja tej strony przeznaczona do wydruku:

 Do druku 

Poinformuj kogoś o tej stronie:

 Wyślij link 

Zmień rozmiar czcionki: Zmień 

 


    This is a dynamic page, took 11 milliseconds to generate it.