Board   E4EC
 
Klubowe turnieje
  Turnieje


Klub zaprasza swoich uczestników do uczestnictwa w turniejach. Dla ochrony regularnych użytkowników, nowi gracze nie mogą uczestniczyć w turniejach bezpośrednio po rejestracji, muszą wcześniej normalnie zakończyć partii rankingowych. Za normalnie zakończone są uważane partie, w których doszło do mata, pata, uzgodnienia remisu, remisu wynikającego z przepisów bądź poddania jednej ze stron. Partie towarzyskie, usunięte ani zakończone przekroczeniem czasu nie są wliczane do tego limitu.

Po zapisaniu się gracza do turnieju, natychmiast rozpoczynają się wszystkie jego partie z wcześniej zapisanymi graczami. Jeśli w turnieju są jeszcze wolne miejsca, odpowiednie partie rozpoczną się gdy do turnieju zapiszą się kolejni gracze.

Gdy turniej zostanie kompletnie obsadzony, rozpoczyna się kolejny turniej o tych samych parametrach. Dzięki temu, w każdej klasie rankingowej zawsze jest dostępny turniej, do którego można się zapisać.

Można uczestniczyć w wielu turniejach równocześnie, o ile tylko pozwala na to aktualne ograniczenie ilości rozgrywanych partii. Jest to początkowo 16, później liczba ta wzrasta o 2 wraz z każdą normalnie zakończoną partią, aż do maksimum jakim jest 100.

Równocześnie z grą w turnieju można też rozgrywać inne partie, rozpoczynane bezpośrednią propozycją gry albo skojarzeniem, oczywiście nadal obowiązuje ograniczenie łącznej ilości partii.

Każda wygrana partia jest warta 1 punkt, remis 0.5 punktu, porażka 0. Zwycięzcą turnieju zostaje gracz, który uzyskał najwięcej punktów. Jeśli kryterium to spełnia więcej graczy, decyduje współczynnik Sonneborga-Bergera. Po zakońćzeniu ostatniej partii turnieju, wszyscy uczestnicy są powiadamiani o wyniku i turniej się kończy.

We wszystkich partiach turniejowych obowiązuje kontrola czasu. Aktualnie zawsze jest to 10/30, czyli na wykonanie 10 ruchów gracze mają 30 dni, nie mogą też nigdy mieć na zegarze więcej niż 40. W przyszłości mogą zostać wprowadzone turnieje z innymi ograniczeniami czasu, tak szybszymi (np. 5+1), jak wolniejszymi (np. 0/50). Specjalne reguły mogą też obowiązywać w turniejach organizowanych pod auspicjami zewnętrznych organizacji.

Urlop dotyczy także partii turniejowych. Gracze mogą wziąć planowy urlop, dodatkowo automatyczny urlop chroni ich przed przypadkową przegraną na czas.

Aktualnie organizowane są następujące turnieje:
  • 7-osobowe, jednokołowe turnieje każdy z każdym w podziale na klasy: Podział na klasy zapewnia rywalizację z graczami o zbliżonym rankingu. Wykaz klas znajduje się w tabeli z prawej strony. Każdy z 7 graczy gra jedną partię z każdym z rywali, połowę białymi, połowę czarnymi. Udział w turnieju zapewnia zatem rozegranie 6 partii.
  • 9-osobowe, wieloklasowe, jednokołowe turnieje każdy z każdym: W turnieju grać mogą gracze z trzech sąsiadujących klas. Grają więc ze soba gracze o większej różnicy umiejętności.
  • 6-osobowe, wieloklasowe, dwukołowe turnieje każdy z każdym, szachy fischerowskie: Moga tu grać gracze z trzech sąsiadujących klas ale w tym wypadku kazdy gra dwie partie z każdym z rywali, jedą białymi, drugą czarnymi. Partie toczą się zgodnie z zasadami szachów fischerowskich. Tego typu turniej zapewnia kazdemu z uczestników 10 równoczesnych partii.
  • 15-osobowe, jednokołowe turnieje tylko dla zaproszonych osób: Funkcjonują podobnie do wcześniej omówionych, są wykorzystywane przy turniejach organizowanych przez zewnętrzne organizacje. Do uczestnictwa są zapraszani konkretni gracze, w oparciu o wcześniejsze wyniki.
Ranking graczy jest aktualizowany bezpośrednio po zakończeniu każdej z partii, odpowiada za to serwer szachowy. Stosowany jest standardowy ranking ELO z wykorzystaniem metody Glicko. Wyjątkiem sa partie, w których nie obowiązują Przepisy klubowe. Dla tych partii ranking klubowy nie jest obliczany.

W turniejach klubowych nie ma nagród, zapewniają one okazję do interesującej gry oraz szacunek dla zwycięzców.


 
Arpad Emrick Elo

ArpadElo The ELO system for rating chessplayers was named after its originator, Arpad Elo. Born in 1903, Elo emigrated to the USA when he was 10. Educated at Chicago University, he later became professor of physics at Marquette University, Milwaukee. He learned to play chess in his teens and played in a number of tournaments. He was champion or co-champion of Wisconsin 9 times between 1935 and 1961. He was active in the USCF (United States Chess Federation) from its founding in 1939. He spent 20 years developing and validating his chess rating system, which was adopted by FIDE in 1970 for international use.
His book 'The Rating of Chessplayers, Past and Present' was published in 1978 and is the definitive reference on the ELO rating system. Most chess organisations that perform ratings for players use the ELO system, or a variation of it.
 
Równoczesne partie

Nowy gracz może grać maksymalnie 16 partii równocześnie. Normalne zakończenie każdej partii zwiększa tą liczbę o 2.
Partia jest normalnie zakończona jeśli doszło w niej do mata, pata, poddania któregoś z graczy, uzgodnienia remisu lub żądania remisu w oparciu o przepisy.
Po zakończeniu 5 partii gracz może uczestniczyć w turniejach.
Ograniczenie ilości równoczesnych partii może się także zmniejszać. Przegrana przez przekroczenie czasu jest karana zmniejszeniem tej wartości o 3. Ma to na celu ochronę innych graczy.
 
Twoja uwaga

Pozostaw swoją opinię o tej stronie dla innych odwiedzających.

Twoje imię:


 Wyślij uwagę 

 
Narzędzia

Wersja tej strony przeznaczona do wydruku:

 Do druku 

Poinformuj kogoś o tej stronie:

 Wyślij link 

Zmień rozmiar czcionki:



 Zmień 

 


    This is a dynamic page, took 25 milliseconds to generate it.