Board   E4EC
 
Klubowe turnieje
  Turnieje


Klub zaprasza swoich uczestników do uczestnictwa w turniejach. Dla ochrony regularnych użytkowników, nowi gracze nie mogą uczestniczyć w turniejach bezpośrednio po rejestracji, muszą wcześniej normalnie zakończyć partii rankingowych. Za normalnie zakończone są uważane partie, w których doszło do mata, pata, uzgodnienia remisu, remisu wynikającego z przepisów bądź poddania jednej ze stron. Partie towarzyskie, usunięte ani zakończone przekroczeniem czasu nie są wliczane do tego limitu.

Po zapisaniu się gracza do turnieju, natychmiast rozpoczynają się wszystkie jego partie z wcześniej zapisanymi graczami. Jeśli w turnieju są jeszcze wolne miejsca, odpowiednie partie rozpoczną się gdy do turnieju zapiszą się kolejni gracze.

Gdy turniej zostanie kompletnie obsadzony, rozpoczyna się kolejny turniej o tych samych parametrach. Dzięki temu, w każdej klasie rankingowej zawsze jest dostępny turniej, do którego można się zapisać.

Można uczestniczyć w wielu turniejach równocześnie, o ile tylko pozwala na to aktualne ograniczenie ilości rozgrywanych partii. Jest to początkowo 16, później liczba ta wzrasta o 2 wraz z każdą normalnie zakończoną partią, aż do maksimum jakim jest 100.

Równocześnie z grą w turnieju można też rozgrywać inne partie, rozpoczynane bezpośrednią propozycją gry albo skojarzeniem, oczywiście nadal obowiązuje ograniczenie łącznej ilości partii.

Każda wygrana partia jest warta 1 punkt, remis 0.5 punktu, porażka 0. Zwycięzcą turnieju zostaje gracz, który uzyskał najwięcej punktów. Jeśli kryterium to spełnia więcej graczy, decyduje współczynnik Sonneborga-Bergera. Po zakońćzeniu ostatniej partii turnieju, wszyscy uczestnicy są powiadamiani o wyniku i turniej się kończy.

We wszystkich partiach turniejowych obowiązuje kontrola czasu. Aktualnie zawsze jest to 10/30, czyli na wykonanie 10 ruchów gracze mają 30 dni, nie mogą też nigdy mieć na zegarze więcej niż 40. W przyszłości mogą zostać wprowadzone turnieje z innymi ograniczeniami czasu, tak szybszymi (np. 5+1), jak wolniejszymi (np. 0/50). Specjalne reguły mogą też obowiązywać w turniejach organizowanych pod auspicjami zewnętrznych organizacji.

Urlop dotyczy także partii turniejowych. Gracze mogą wziąć planowy urlop, dodatkowo automatyczny urlop chroni ich przed przypadkową przegraną na czas.

Aktualnie organizowane są następujące turnieje:
  • 7-osobowe, jednokołowe turnieje każdy z każdym w podziale na klasy: Podział na klasy zapewnia rywalizację z graczami o zbliżonym rankingu. Wykaz klas znajduje się w tabeli z prawej strony. Każdy z 7 graczy gra jedną partię z każdym z rywali, połowę białymi, połowę czarnymi. Udział w turnieju zapewnia zatem rozegranie 6 partii.
  • 9-osobowe, wieloklasowe, jednokołowe turnieje każdy z każdym: W turnieju grać mogą gracze z trzech sąsiadujących klas. Grają więc ze soba gracze o większej różnicy umiejętności.
  • 6-osobowe, wieloklasowe, dwukołowe turnieje każdy z każdym, szachy fischerowskie: Moga tu grać gracze z trzech sąsiadujących klas ale w tym wypadku kazdy gra dwie partie z każdym z rywali, jedą białymi, drugą czarnymi. Partie toczą się zgodnie z zasadami szachów fischerowskich. Tego typu turniej zapewnia kazdemu z uczestników 10 równoczesnych partii.
  • 15-osobowe, jednokołowe turnieje tylko dla zaproszonych osób: Funkcjonują podobnie do wcześniej omówionych, są wykorzystywane przy turniejach organizowanych przez zewnętrzne organizacje. Do uczestnictwa są zapraszani konkretni gracze, w oparciu o wcześniejsze wyniki.
Ranking graczy jest aktualizowany bezpośrednio po zakończeniu każdej z partii, odpowiada za to serwer szachowy. Stosowany jest standardowy ranking ELO z wykorzystaniem metody Glicko. Wyjątkiem sa partie, w których nie obowiązują Przepisy klubowe. Dla tych partii ranking klubowy nie jest obliczany.

W turniejach klubowych nie ma nagród, zapewniają one okazję do interesującej gry oraz szacunek dla zwycięzców.


 
The Kuruksetra battle

When the morning of that day has dawned, the two parties faced each other in arms.
The warriors stood in four rows: kings and princes in front on shining charriots, in jewelry and gold-adorned armors, with glistening weapons. Battle flags swung on high poles of each chariots, they will recognize each others and the enemy in the deepest bustle of the battle.
The cavarly formed the second line. They were ready on light and quick horses, to support the charriots.
Huge elephants like mountains stood in the third line, armored frameworks on their back, fullfilled with archers and lancers: when the charriots and chavarly disarranged the enemy, they will roll like rocks over them.
The infantry formed the fourth line behind the elephants, with shields and swords, to settle the battle with their bulk.
(from the Mahabharata)

Position of the chess pieces is similar to the above:
Infantry: the pawns
Charriots: the rooks
Chavarly: the knights
Elephants: the bishops (on sematical illustrations in the Middle Ages they were similar to the fools hat: the name of this piece is fou in Franche, which means fool, and Laufer in German which means something like bishop)
The queen is a minister of the king in the easter chess, fersan in Persian, and mudabbi in Arabic.
 
Ustalanie wyniku

W przypadku przerwania gry z winy przeciwnika, gracz może dowolnie ustalić wynik partii.
Nie zawsze musi być to wygrana, np. w sytuacji gdy partia się jeszcze nie rozpoczęła albo też gdy winny gracz miał zdecydowaną przewagę.
Posiadanie rankingu znacznie przewyższającego faktyczną siłę gry może być kłopotliwe, dlatego można zażądać ustalenia wyniku jako remisu lub nawet porażki, albo też po prostu usunąć przerwaną partię bez ustalania jakiegokolwiek wyniku. Przy tym opisywane ustawienie ma wpływ jedynie na ranking podejmującego decyzję gracza, przeciwnik tak czy siak straci na rankingu jak w przypadku porażki.
Do opisywanej sytuacji dochodzi, gdy przeciwnik przekroczył czas i wyczerpał już cały swój urlop, gdy rozpoczęty po przekroczeniu czasu urlop kończy się a także gdy zdecydował się opuścić klub.
W przypadku partii turniejowych sytuacja jest odmienna, w ich wypadku przekroczenie czasu przez przeciwnika zawsze oznacza zwycięstwo.
 
Twoja uwaga

Pozostaw swoją opinię o tej stronie dla innych odwiedzających.

Twoje imię:


 Wyślij uwagę 

 
Narzędzia

Wersja tej strony przeznaczona do wydruku:

 Do druku 

Poinformuj kogoś o tej stronie:

 Wyślij link 

Zmień rozmiar czcionki:



 Zmień 

 


    This is a dynamic page, took 9 milliseconds to generate it.